Dijital Standartlar – Flash kullanımı

Her ne kadar mobil uyumluluk adına Flash kullanımı desteklenmese de zorunlu hallerde alttaki kurallara dikkat edilmelidir.

Web sitelerindeki, sosyal medya uygulamalarındaki ve dijital projelerdeki tüm flash kullanımlar için geçerlidir

Eğer menü yada navigasyon sistemi Flash içeriyorsa,  HTML olarak hazırlanacak footer (en alt) kısmında ana bölümlere metin bazlı bağlantılar bulunmalı. Site full flash da olsa footer kısmı HTML olmalı. 

Farklı adreste sayfalar bulunuyorsa, bunların tümünden ulaşılabilen metin site haritası bulunmalı ve bu site haritasında, anasayfadan 2 tıklama derinliğindeki tüm sayfalara bağlantı olmalı (Tek tık derinlik – ana bölümler, İki tık derinlik – alt bölümler yada içerik sayfaları)

Flash site içerisindeki metin içeriğe; mobil ve Flash-disabled (Google, engelli..) kullanıcıların erişebilmesi için alternatif HTML formatında bir paralel site hazırlanmalı. Sayfanın Title’ ı, Keyword, Description ve dosya adı (urun-adi.html) web sayfasıyla ilgili 8-10 anahtar kelimeden öncelikli olarak önemlilerini içermeli

Eğer domain yazınca direk açılan sayfa Flash olması gerekiyorsa, bu sayfanın altından metin bağlantıları sabit olarak yer alacak, bahsedilen Landing Page benzeri sayfaya bağlantı içermeli

Flashı  tamamlayıcı metin bağlantıların pop-up değil, ayrı sayfalarda açılması gerekmekte

Flash alt sayfalarının, açılan pencerelerin URL adresleri de farklı olmalı (Deeplinking)

Flash sayfalardaki metin kutularında bulunan scroll alanlarında farenin scroll tuşu çalışıyor olmalı. Scroll tuşlarına basmasına gerek kalmadan mouseover da aşağı yada yukarı gidebiliyor olmalı.

Flash içerisindeki popup pencerelerini kapatmak için çarpı ( X) tuşuna basmak zorunlu olmamalı. Pencere dışındaki bir alana tıklamak ve ESC tuşuna basmak da aktif popup’ ın kapanmasını sağlamalı.

Flash sayfalar içerisindeki kullanıcı hareketlerini (Video izleme, oyun oynama..), Flash sayfa görüntülenmelerinin, sitede kalış sürelerinin de sağlıklı takip edilebilmesi için ayrı Flash sayfalarında / sahnelerinde de Google Analytics kodu uygun yerlere embed edilmeli – https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/other/flashTrackingIntro   

Flash kodlanırken Google guideline lara uygun olmalı – http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=72746  

Kullanılan video playerlarda ses ayarı, sessiz butonu, tam ekran, başlat duraklat düğmeleri olmalı. Mobil cihazlar için HTML 5, desktop ve diğer uyumlu PC ler için Flash versiyon çalışmalı.