Dijital Standartlar – Sosyal medya hesap güvenliği

Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarının güvenliği için kişisel yönetici hesapları olmamalıdır. 

Gerekli işlemler için bir adet ortak Facebook ticari hesabı ( https://www.facebook.com/help/116067818477568?sr=1&sid=0HoA1qtenVmu04GQF  ) oluşturulması gerekiyor. Bunun özellikleri:

oDikkat çekecek şekilde ajans ismi yada master/admin gibi kelimeler içermemesi

oŞifresinin https://www.random.org/passwords/?num=5&len=12&format=html&rnd=new   adresinde belirlenmesi 

oSadece tek marka sayfası/hesabı için kullanılması

oEposta adresi olarak lokal tanımlanan bir eposta adresi olması  (gmail vs olmamalı)

 

Twitter yada diğer sosyal medya / eposta vb hesap şifreleri için de aşağıdaki kurallara uyulması gerekmektedir:

oTüm markalar için ayrı eposta adresleri tanımlanmalıdır. Twitter yada diğer sosyal medya hesaplarının kayıtlı olduğu epostaların gmail/ajans epostası gibi adresler değil, bu özgün eposta adreslerine yönlenmesi gerekmektedir.  

oMevcut Twitter şifreleri içerik güncellemelerini yapacak en fazla 2 kişide olmalıdır. 

oOlası yanlış girişleri önlemek adına IOS gibi mobil cihazlardan marka hesabı authenticate edilmemelidir. Mobil cihazlardan güncelleme yapılmamalıdır.

oTahmin edilebilecek (deneme123456 vb) yada basit şifreler kesinlikle güncellenmelidir.

oParolalar, tahmin edilmesi zor ve en az 12 karakterden (Küçük büyük harf, rakam, sembol) oluşmalıdır ve her 3 ayda bir değiştirilmelidir. Yeterli karmaşıklıkta parola oluşturmak için https://www.random.org/passwords/?num=5&len=12&format=html&rnd=new   linki kullanılmalıdır. 

oParolaların değiştirilmemesi, dikkatsizlik nedeniyle ifşa edilmesi ve benzeri nedenlerle başka kişilerin eline geçmiş olmasından dolayı oluşacak her türlü zarardan parolaya erişimi olan ajans çalışanları bireysel olarak, ajans da Kurumsal olarak sorumlu olacaktır.

oAjans kapsamındaki şifreler eposta ile gönderilmemelidir. Şifreler telefon görüşmesinde sözlü olarak iletilebilir ya da SMS olarak gönderilebilir.