Dijital Standartlar – Twitter

Hashtag, retweet vb tüm Twitter kampanyalarında Katılım Koşulları hazırlanmalı. Tercihen Facebook da not olarak paylaşılıp Twitter’ dan kampanya duyuru tweetlerinde oraya link verilmeli.

 

 

TWITTER İÇERİK STANDARTLARI

Tweetlerde başka marka, marka karakterinden yada marka ile ilgili bir kurum/kuruluş/organizasyondan bahsederken resmi Twitter hesabına mention yapılmalı.  

Tweet mention ile başlayacaksa (no replies) filtresine takılmadan daha fazla kişinin görüntüleyebilmesi için tweetin ilk karakteri olarak nokta kullanılabilir. 2. karakterden itibaren mention yazılabilir.

Facebook içerikleri Twitter’ a mirror ederken beğensin yerine retweet etsin, yorum yapsın yerine mentionlasın / yanıtlasın vb şeklinde uyarlanarak çevrilmeli.

Tweetler atılırken linkler, fotoğraf mobilden de düzgün açılıp açılmadığı kontrol edilerek atılmalı

Linkler tıklama sayısının sayılabileceği bit.ly gibi URL kısaltma hizmetleri kullanarak atılmalı. Tıklama sayıları aylık olarak raporlanmalı

İçerik planında yada gelen metin önerisi giriş öncesinde tekrar kontrol edilmeli, imla yada yazım hataları düzeltilerek girilmeli.

 

RETWEET STANDARTLARI

Her gün 1 adet olumlu tüketici tweetinin marka Twitter hesabı tarafından yazılı onayla retweetlenmesi önerilmektedir. Aranacak özellikler:

oMarka, ürün yada reklam ile direk ilgili olması

oMarkaya mention yapması yada marka isminin/görselinin/hashtaginin tweet de geçmesi

oGüncel tweet bulunamaz ise 1 aydan eski olmamak ve alttaki hashtag kuralına uymak şartıyla eski tweetler retweetlenebilir.

oTweetler mention şeklinde değil direk tüketicinin avatarının da gözükeceği standard retweet ile retweetlenecektir.

Yukarıdaki şartları sağlayan ancak yayınlanamayan diğer tüketici tweetleri ise resmi marka Twitter hesabından favorilere eklenmelidir.