Facebook’da en iyi post girme saati,organik ve ücretli erişim

Rakamlara bakacak olursak, tipik bir marka sayfasında erişimin %90’ından fazlasını zaten Facebook reklamlarıyla alındığı için postu ne zaman girdiğimizin ya da ne sıklıkla girdiğimizin neredeyse hiç bir etkisi yok. 

Çünkü Instagram, Twitter vs dahil sosyal mecralardaki tüm erişimin %90’ından fazlası genelde Facebook “reklamlarıyla” alınıyor. 

Facebook reklamlarının da tipik olarak 7 gün x 24 saat boyunca yayında olacak şekilde tanımlandığını varsayalım. Bu da 168 saat boyunca reklam dahil yayında olacak içeriğin giriş zamanının önemli olmadığını gösteriyor.

Reklam verilen tipik bir FB sayfamızın haftalık erişimlerine baktığımzda, Instagram’da Twitter’da reklamsız olarak alınan erişim bunun sadece yüzde birkaçına tekabul ediyor. Reklam oranı daha yüksek olduğunda bu oran daha da azalacaktır.

Üstte Facebook tarafında organik ve satınalınan erişimle ilgili örnek bir grafiği de görebilirsiniz.

Diğer görselde ise balina diye tarif ettiğimiz, hemen hemen tüm sayfalarda ve hedef kitlelerde benzer görüntü veren hayranların online olma saatleri var. Bunda sabah 9 ile peak saat gece 23:00 arasında sadece %50 lik bir fark vardır, gün içerisinde hemen hemen aynıdır.

Yani aslında çok tartışılan bir konu olan, hangi saatte post ettiğimizin de bu grafiğe göre neredeyse hiçbir önemi yok.

Biz de denemelerimizde de bir etkisinin olmadığını gördük. Esas olan içeriğin kalitesi ve her içeriğe az da olsa düzenli reklam verilmesi.