Facebook’da takipçi sayısı

Facebook’ da takipçi sayısı önemli bir metrik olmaktan yaklaşık 3-4 sene önce çıktı. FB’un ilk zamanlarında organik erişim yüksek seviyedeydi, içerik kirliliği azdı ve fan sayısı önemliydi. Hatta markalar fan yarışına giriştiler. Fan sayımız arttıkça tuhaf şekilde mutlu oluyorduk.

Sonra FB, fan sayısının önemli değil, etkileşimin önemli olduğunu ifade eden açıklamalar yaptı. Kendini buna göre güncelledi. Bundan sonra artık markalar daha kaliteli ve etkileşim sağlayabilecek içerikler hazırlamaya başladılar.

Markalar buna da adapte olunca bu sefer FB, organik erişimi iyice azalttı. %1-2 seviyesine kadar düşürdü. Örneğin 2 milyon fanı olan bir Facebook sayfasında reklamsız bir post girdiğimizde sadece 20 bin erişim alınabiliyordu. Yani %1 !

Kendi fan kitleniz milyonlarca da olsa, bunlara bile ulaşmak için artık post ad reklam girmeniz gerekiyordu.

FB burada da kendine yeni bir gelir kapısı oluştururken, kendini TV ile kıyas ederek bir “erişim mecrası” olarak konumluyordu.

FB’un yaklaşık 2 sene önceki en son önemli güncellemesiyle dip yapan organik erişim artık fan sayısını hiçbir işe yaramayan bir sayı haline getirdi.

Yani sıfır fanınız bile olsa, 100 TL bir reklam bütçesiyle örneğin 100 bin kişiye ulaşabilirsiniz.

Ortalama fan maliyetinizin yarım TL olduğunu düşünürsek, 1 milyon TL harcayıp 2 milyon fan da biriktirmiş olsanız alacağınız organik erişim sadece 20 TL ile satın alınabilecek kadar bir erişim yani 20 bin kişi olacaktır. Bu milyonlarca TL bu alana fan yatırım yapmış binlerce marka için kötü bir haber tabi.

FB’un kendi de fan yatırımı yapmayı önermiyor.

Bu yüzden artık Facebook’ da fan sayısı artırmak için reklam vermiyoruz. Etkileşim ve erişim reklamları veriyoruz.

FB da markalarımdan fan sayısıyla ilgili ara ara da olsa halen soru aldığım için böyle bir bilgi notunu eklemek istedim.

 

Konuyla ilgili bazı haberler ve linkler:

http://www.burakbakay.com/organik-goruntulenmelerde-dusus-hakkinda-facebook-aciklamasi/

http://sosyalmedya.co/facebook-organik-erisim/

http://sosyalmedya.co/facebook-organik-erisim-aciklamasi/

http://www.sosyalme.com/facebook-organik-erisim-neden-dustu-41-29-hem-soruyor-hem-cevapliyor/