Facebook’da viral pazarlama, Facebook kampanyası oluşturma ve en iyi uygulamalar

FB da viralitesi yüksek içerik oluşturabilmenin yolları vardır. Bunları her marka hedef kitlesi için deneyerek bulabilir.
Kimi markalar ve özellikle genç hedef kitleler için bulmaca tarzı ya da eğlence bazlı içerikler işlerken, şıklı ya da A/B şeklinde cevap verilebilen içerikler de iyi işleyebilmektedir.
Beğeni ve yorumu daha fazla olan içerikler daha fazla insana gösterilmekte ve bu da o içeriklerin paylaşımını dolayısıyla viralitesini artırabilmektedir.
Ancak paylaşıma yönlendirmek beğen ve yoruma yönlendirmekten biraz daha farklıdır.
İnsanların sosyal medyada içerik paylaşma motivasyonlarından biri de kendilerini tanımlamaktır. Bu şekilde insanların profilinde arkadaşlarına göstermek isteyebileceği türden kaliteli içeriklerle iyi paylaşım oranları alınabilir.
Unutmamak gerekir ki çok sevilen bir marka değilse insanlar bir marka içeriğini profillerinde paylaşmaktan çekinebilir. Bazı markaları ise paylaşmaya can atabilir. Bu aradaki dengeyi iyi tutmak gerekir.
Facebook kampanyası oluşturmak için hedefler belirlendikten sonra uygun FB kampanya türünü belirlemek iyi olur. 
Basit bir soru cevap uygulaması mı olacak, anket mi olacak, kullanıcılardan içerik paylaşımı isteyen bir uygulamamı yoksa arkadaş daveti üzerine kurulu bir mekanizma mı olacak…
Türü de belirledikten sonra basit, marka görsel değerlerine uygun bir tasarım ortaya koymak gerekir. 
Form doldurma gibi işlemlerde Facebook connect kullanarak kullanıcıların verileri izni doğrultusunda prepopulated form da hazır olarak getirilebilir.
Yine uygulama hazırlanırken mobil cihazlar da düşünülebilir, Flash dan kaçınılmak istenebilir.
En iyi uygulamalar için farklı kaynaklar vardır. Rakip siteleri ya da dünya çapında iyi iletişim yaptığı düşünülen farklı markalar incelenebilir. 
Ancak Türkiye’de bol miktarda farklı FB uygulama örneği bulunmaktadır. 
Facebook Studio gibi sitelerden de en iyi uygulamalar hakkında bilgi alınıp örnekler incelenebilir.
Marka ve hedef kitle için en iyi uygulama türleri değişmektedir.
Bir diğer önemli konu ise FB uygulaması için gerçekleştirilmesi gereken medya yatırımıdır. 
Prodüksiyon yani uygulamanın yapımına harcanan bütçenin en az birkaç katı da medyaya harcanmalıdır ki uygulama hakettiği ziyareti alsın ve yatırım geri dönüşü anlamında iyi birim maliyetler ortaya çıksın.
Aksi takdirde örnek verecek olursak dağın başında kimsenin bilmediği, yolu olmayan, haritada gözükmeyen harika bir ev yapmış oluruz ki çok az kişi ziyaret etmeye gelir.