Gmail artık reklam için tüm epostalarınızı okuyacak

Gmail’ deki epostalarınız ile birebir ilgili değil de, eposta kutunuzdaki diğer epostalardan da faydalanarak, daha çok ilginizi çekebilecek reklamlar göstermeye başlamış Gmail. Eskiden sadece o sayfada ne varsa ona göre anahtar kelime eşleştirip, bunlara uygun reklam gönderiyordu ancak Gmail artık tüm epostalardan faydalanabilir ve daha akıllıca reklam önerileri getirebilir olmuş. Birkaç zamandır bir değişiklik olduğunu farketmiştim ancak bugün Gmail üst kısımdan açıklamışlar. Meğer Ocak’ da güncellenmiş olay..

Google büyüyüp geliştikçe bir yandan sevinirken, diğer yandan da endişelenmeden edemiyorum. Nereye kadar diye..

Until now, the ads you’ve seen next to a message were picked based on the content of that message only. For example, if you’re looking at a confirmation email from a hotel in Chicago, you might see ads about flights, restaurants or other things relevant to your trip to Chicago.

But sometimes, the ads related to a particular message aren’t good enough. Rather than show less relevant ads, Gmail can now instantaneously serve ads based on another recent message on the same page of your inbox, helping make the ads more relevant to you. For example, if your friend sends you a message to say happy birthday, but there aren’t any good ads to show related to birthdays, you might see ads related to another message in your inbox instead — like flights to Chicago.

No extra information is stored in order to show these ads, and this change doesn’t affect the Gmail Privacy Policy.

Ads in Gmail