Google Day

17 Kasım 2009′ da Swiss Otel’ de düzenlenen Google Day güzel bir etkinlikti. Nedense yabancı katılımcılar olunca etkinlik dolu dolu geçiyor ama sadece Türkiye katılımlı etkinliklerde nedense hep aynı şeyler anlatılıyor gibi geliyor. Oldukça kalabalıktı. Biraz rötarlı başladı. Oturma düzeni de bel ağrıtıcıydı ama içerik Google Baş Ekonomisti Hal Varian’ ın anlattığı ‘Predict the present with Google Search Trends’ konulu calculus dersi hariç güzeldi. Faydalı bilgi olarak TV reklamlarının search’ ü bir güzel trigger ettiğini ve arama hacmi ile satış/conversion oranları arasındaki bağıntıları grafiklerle gösterdi. Yukarıdaki görsel Google Gelişmekte olan Pazarlar Direktörü Mohammad Gawdat’ ın açılış konuşmasından. Genel olarak webi anlattı, nereden nereye geldik gibilerinden konuya temelli yabancı olanları ısındırma amacındaydı sanki. Samimiydi. Twitter’ ı kaç kişi kullanıyor diye sorunca birkaç kişi el kaldırdı, “Try it” dedi Mohammad.

Yukarıda Tom Stocky var, Google Ürün Yönetimi Direktörü. Google’ ın güzel ve faydalı araçlarından bahsetti. Güzel anlattı ama aklında ne kaldı derseniz kısaca Google’ un image search’ ünden sarı porsche’ leri listeyebilmek kaldı. Evet Google bu mu derseniz, Google bu. Voice search kısmında da birkaç deneme gösterdi, salonun wifi’ ı çalışınca anladı Google, konuşmaları güzelce decrypt edebildi. İnşaAllah Türkçe konuşmalarımızı da bu başarıyla çeviren App’ lara ulaşırız yakında. Android’ in street view‘ a kadar giden faydalı yol tarifinden bahsetti.

ICQ’ nun babası, Yossi Vardi ise torunlarının fotoğraflarıyla başladığı sunumunda Duygusal Web‘ in yükselişi ve internetin itici gücünü anlatmaya çalıştı kötü ingilizcesiyle. Hızlı geçti biraz ama güzel şeyler anlattı. Bol viral ve sürü psikolojisi videoları izletti. İnternette kitlelerin benzer duygular peşine takılıp akın akın gitmesinin çok daha kolay olduğunu anlattı. ICQ için de eline sağlık diyelim. What is the killer app, killer app is the people diyerek de insanları işin başına koydu.

Son kısım da ‘Ne olacak Türkiye’ de internetin hali‘ gibi benzer muhabbetler döneceğinden tam kalamadım ama genel itibariyle güzel ve dolu bir etkinlikti. Google Başkan yardımcısı da bir video kaydetmiş sağolsun. Üst düzey Google katılımları ve kaliteli insanlar olunca keyifli bir etkinlik oldu. İnternet trafiğinin yarıdan fazlasını kontrol eden Google o kadar güçlü ki, korkutmuyor değil insanı ama inşaAllah ‘Don’t be evil‘ mottosundan vazgeçmezler. Kartvizitlerinin arkasında “Printed on 100% post-consumer waste recycled paper” yazdıkları için bir helal olsun daha alıyorlar.

Google Day @ Bigumigu