Google+ oyunun akışını değiştirebilir mi yoksa sadece bir Wave makyajı mı?

Google+, Google’ ın yeni sosyal medya hamlesi. Facebook’ a kaybetmekte olan oyunun yolunu değiştirebilir mi emin değilim. Bana ilk etapta birçok Google servisinin sosyal medya entegrasyonlarıyla harmanlanması gibi geldi. İstenen başarıyı yakalayamamış olan: Wave, buzz, latitude ile başarılı olan Groups hatta belki Docs ve Gmail gibi servislerin birleştirilmesi gibi geldi. Ama en çok Wave’ in makyajlanmış hali gibi geldi bana.

Yola çıktığı ve getirdiği temel farklılık herşeyi herkesle paylaşmak anlamsız ve zor, her paylaşım da yüzlerce kişiye gittiğinden bir sahne korkusunu getiriyor. Madem öyle biz de gruplar halinde insanlarla o gruba özel konuları paylaşalım. Herşeyi herkesle paylaşmayalım (Facebook gibi) diyor. Bu da zaten Wave in çıkış (çıkamayış) noktasıydı.

Rekabet her zaman iyidir, nasıl Myspace rekabetinden harika bir Facebook doğmuşsa, zorlayıcı bir Google rekabeti de faydalı olabilir. Google hiçbir zaman sosyal arama vb tamamlayıcı konularla yetinmeyecek ve sürekli Facebook’ u zorlamaya devam ediyor olacak anlaşılan.

Buzz ve Wave ile ilgili yazım: Google Buzz = Lame Wave + Failed OpenSocial

Resmi Google blogundan: Introducing the Google+ project: Real-life sharing, rethought for the web

Google Plus