İçe Dönük Konuşmanın Gücü – Özet 05 – Kendinize söyledikleriniz

15.    İçe dönük konuşma az ve öz ifade edilmiş emirlerden oluşan özel bir settir. Olmak istediğiniz sizin ya da hayatınızda yapmak istediğiniz değişikliğin ayrıntılı bir resmini birlikte yapan, aynı konu üzerinde birbirine bağlanmış bir düzine veya daha fazla birleşik cümleler grubudur. (s.121) 
16.    İçe dönük konuşma kontrol listesi: 1- içe dönük konuşmanız şimdiki zamanda mı ifade edilmiştir? 2- Açık ve kesin mi? 3- İstenmeyen yan etkiler oluşturmaksızın işinizi görüyor mu? 4- Kullanımı kolay mı? 5- Uygulanabilir mi? 6- Kişisel ve dürüst mü? 7- İçe dönük konuşmanız sizden en iyiyi istiyor mu? (s.189)
17.    Zihninizin olanaklarını yönetme, kontrol etme ve yönlendirmeyi öğrenmek en zorlu mücadeledir. Her türlü yönetimin, başkalarının yönetiminin, kaynakların yönetiminin ve geleceğinizin yönetiminin anahtarı içe dönük yönetimdir (s.201) 
18.    Düşmanımız bizdik. Düşündüğümüz düşüncelerdi. Kendimiz olduğuna inandığımız, sınırlanmış kendi portrelerimizi oluşturan kendi düşünüş tarzımızdı (s.201) 
19.    Kendinize söylediğiniz şeylerin %77 kadarı size karşı çalışıyor olabilir. 1- harici çözümler geçicidir. 2- İçe dönük konuşma, insan beyninin bilgiyi nasıl algıladığı ve kabul ettiği üzerine yapılan en son bilimsel gelişmelere dayandırılmıştır. 3- Bu yeni, kelime kelime programlama bilinçaltının beynin kontrol merkezi şartlanmalarını değiştirir. Bu özel sözcükler herkes tarafından herhangi bir zamanda, olumsuz programı olumlu, yeni, tekrarlanan emirlerle değiştirmek üzere kullanılabilir. / Kendinizle konuşun! Sözcükleri öğrenin, doğru sözcükleri ve onları kullanın. Başarıyı yaşamınızda kalıcı kulan, iç konuşmanın gücüyle!
20.    Sen var olan her şeysin. Düşüncelerin, hayatın, gerçekleşen rüyalarınla. Sen, olmayı seçtiğin her şeysin Ve sonsuz evren kadar sınırsızsın.