İçe Dönük Konuşmanın Gücü – Özet 10 – Alışkanlık değiştirmek

Bazı tipik kişisel gelişim tavsiyeleri: Kendinize Güvenin. Önceliklerinizden Taviz Vermeyin. Kendiniz İçin Sorumluluk Alın. Kendi Geleceğinizi Oluşturun. Ne İstediğiniz Üzerinde Odaklanın. Hedeflerinizin Sonuçlarını Kafanızda Canlandırmayı Öğrenin. Özgün Olun. Büyük Düşünün. Stresi, Kontrol Edin. Girişken Ve İkna Edici Olun. Olumlu Düşünün. Rotanızı Planlayın. Belli Hedefler Belirleyin Ve Onları Sık Sık Gözden Geçirin. Hoşgörülü Olun. Her şeyi Sevgiyle Yapın. Nefret Etmeyin. Cesur Olun. Dürüst Olun. Çok Çalışın. İnançlı Olun. Bireyi Yapmayı Kabul Ediyorsanız, Ondan Hoşlanın. Güçlü Olun. Şefkat Gösterin.
Değiştirmek isteyebileceğiniz alışkanlıklar: İşleri Ertelemek Sigara İçmek, Çok Sıkı Çalışmak Ya da Yeterince Sıkı Çalışmamak, Sürekli Tartışmak, Sorunları Görmezden Gelmek, Aşırı Uyumak, İsimleri Veya Diğer Önemli Şeyleri Unutmak, Şikâyet Eden Biri Olmak, Bahaneler Bulmak, Eşyaları Kaybetmek, Alaycı Olmak, Dinlememek, Başkalarını Suçlamak, Başkalarının Sözünü Kesmek, Düzenli Olmamak…
Alışkanlık değiştiren içe dönük konuşmalar: yapmaya ihtiyaç duyduğum her şeyi, yapmaya ihtiyaç duyduğum zaman yaparım. Asla münakaşa etmem veya duygularımın bana zarar vermesine izin vermem. Sigara kullanmam. İyi bir hafızam var. Benim için nemli olan her ismi ve her şeyi kolaylıkla ve otomatik olarak hatırlarım. Yalnızca yemem gerekeni yerim. İyi bir dinleyiciyim –söylenen her şeyi işitirim- dikkatliyim, ilgiliyim ve çevremde olup biten her şeyin farkındayım. Görüşlerimi ifade etme cesaretim var. Kendim için söylediğim ve yaptığım şer şey için sorumluluk alırım.