İçe Dönük Konuşmanın Gücü – Özet 11 – yeniden programlanma

Sigarayı bırakmak için olumlu içe dönük konuşma: Sigara kullanmam. Ciğerlerim güçlü ve sağlıklı. Derin ve dolu dolu nefes alabilirim. Fiziksel açıdan kendime dikkat etmek benim içi önemlidir. Kendimi zinde tutmaktan ve iyi hissetmekten hoşlanırım. Ben sigara kullanamayan birisiyim ve kendimle gurur duyuyorum. Hiç olmadığı kadar enerji ve dayanıklıya sahibim. Hayatı seviyorum ve burada olduğuma memnunum. Ne zaman bir sigara görsem hatta düşünsem, otomatik olarak şu sözleri duyarım “Ben sigara içmem” ve içmem!
Endişeden kurtulmak için olumlu içe dönük konuşma: endişelenmiyorum. Düşüncelerime hâkimim ve yalnızca içimde en iyiyi yapıp gerçekleştiren fikirleri düşünürüm. Zihnim sürekli olumluya ayarlı. Parlak, neşeli heyecanlı ve iyilik dolu olumlu düşünce fikirlerle dolu. Bedenimi ve zihnimi kolaylıkla ve rahatlıkla gevşetebiliyorum. Sakin, kendimden emin ve kendime güvenliyim. Zihnim düzenli ve programlıdır. Ne düşüneceğimi bilinçli olarak seçerim ve daime en olumlu ve benim için en faydalı düşünceleri seçerim. Olumlu düşüncelerim beni sağlıklı kılar. Asla endişelenmem.
Özsaygıyı oluşturmak için içe dönük konuşma: gerçekten ben çok özelim. Kendimi seviyorum ve kendimi çok iyi hissediyorum. Kendimi geliştirmek için her gün çalışmama ve her gün daha iyiye gitmeme rağmen bugünkü beni seviyorum. Ve yarın, daha iyi olduğum zanna da kendimmiş evseceğim. Bütün dünya da gerçekten benim gibi kimsenin olmadığı doğrudur. Daha önce asla başka bir ben yoktu ve tekrar başka bir ben olmayacak. Ben tepeden tırnağa eşsizim. Bazı hallerde başkaları gibi görünebilir, hareket edebilir veya konuşabilirim ama ben onlar değilim. Ben benim. Birisi olmak istedim ve şimdi olduğumu biliyorum. Dünya dakik herhangi birisi olmaktansa kendim olmayı tercih ederim. Hissetme tarzımı seviyorum, düşünme tarzımı seviyorum ve işleri yapma tarzımı seviyorum.
Hedefiniz dilediğiniz bir şey olabilir: sorunları çözmede iyiyimdir. Mücadeleyi sever ve balıklama dalarım. Sorunlar benim öğretmenlerimdir. Öğrenmeme ve büyümeme yardım ederler. Onlar olmadan hiçbir yere varamazdım. Onlarla hedeflerim doğrultusunda ilerliyorum. Yenemeyeceğim hiçbir sorun yoktur. Zihinsel bendense ve ruhsal olarak güçlüyüm. İradem kuvvetim ve kararlılığım karşılaştığım her sorundan daha büyüktür. Yeni bir sorunla karşılaştığımda sorunu düşmanım olarak görmem. Bilirim ki bu soruna çözüm bulmak kişisel gelişimimde beni ileri götürecektir.

“planlı” olmanın sizin için doğal bir tarz olduğuna ikna olmuş, yeniden programlanmış bir zihin için: ben planlıyım ve hayatımın kontrolünü elimde tutarım. Kendimin düşüncelerimi, zamanımı, eylemlerimi ve geleceği denetim altında tutarım. Ne ve ne zaman yapacağımı bilirim. Yapmaya ihtiyaç duyduğum her şeyi yapmaya ihtiyaç duyduğum an yaparım. Zamanımı maksimum düzeyde kullanmayı sağlamak için zihnimi programlarım. Zamanımı ve onu nasıl kullanacağımı denetlerim. Planlı etkin ve her şeyin üzerinde olmaktan hoşlanırım. Zamanımı kontrol etmek bunu sağlar. Kendi eyerimin sonucunda kazanan tarafım. Hayatımı seçerek yaslamak istiyorum, şansa bağlı değil. Bu yüzden denetlemeye zaman ayırıyorum. Ne düşündüğümü ve nasıl düşündüğümü tam olarak kontrol ederim. Bu yüzden yalnızca bana yardımcı olacak ve bana gerçek yarar sağlayacak düşünceli düşünmeyi seçerim.