Kurum Liderlerinin Sosyal Medya İletişimi Nasıl Olmalıdır

ABD ve dünyadaki CEO lara ve yönetim kurulu başkanlarına baktığımızda sosyal medyada çok aktif olmadıklarını görüyoruz

Diğer taraftan genel olarak üst düzey yönetici konumundaki profesyonel liderlerin ise kişisel markalaşmaya olan katkısı sebebiyle az da olsa bir sosyal medya varlığı olduğunu da görebiliriz.

Türkiye’ de de aynı şekilde CEO lar ve şirket sahipleri SM da biraz çekingen durumdalar

Kurum liderlerinin profesyonel anlamda SM iletişimi yapması karar verilirken iş ihtiyaçları, fırsatlar ve riskler masaya yatırılmalı.

Bir kurumsal iletişim yetkilisi ya da CFO nun SM iletişim dilleri ve tonları farklı olacaktır.

Diğer taraftan kurum lideri / yöneticisi sadece profesyonel anlamda mı içerik paylaşacaktır yoksa kişisel içerikleri de yoğun olarak mı paylaşacaktır? Bunlar arasında daha önceden yaklaşık da olsa bir yüzde oran belirlenebilir.

SM da içerik paylaşımı konusunda stratejik bir çalışma / dokümanın olması faydalı olur. Ne tür içeriklerin paylaşılabileceği, ne frekansta ne tarz içerikler girilebileceği, nelerin paylaşılmayacağı vb

SM nın dinamikleri gereği tüketiciler ve takipçiler soğuk / resmi basın bülteni tarzında içeriklere değil de daha kişisel sıcaklığı olan içeriklere ilgi göstermektedir. Marka / şirket imajına faydası olacaksa bu kişisel dokular da içeriklere yedirilerek verilebilir. Böylece içerikler daha kolay alınır takipçiler tarafından