Sosyal Medya Klavuzu Oluşturmada İşveren, IK ve personelin rolleri

Çalışanları bağlayıcı olacak bir sosyal medya kılavuzu oluşturmadan önce bunun gerekliliğini sorgulamak gerek. 

Küçük ve orta boyuttaki işletmeler için pek gerek olmayacaktır. Ayrıca böyle bir kılavuzun çalışanları rahatsız edebileceğini de düşünmek gerekli.

Eğer işveren ya da İK tarafında önemli bir gereklilik varsa amacı belirleyerek, mümkün olan en basit bir formatta bir kılavuz hazırlanabilir.

Tercihen tek sayfada ve görsel / grafik okumasıyla kolayca anlaşılabilir bir kılavuz yeterli olacaktır. 

Eğer finans, hukuk ya da farklı bir sektörde faaliyet gösteriliyorsa daha detaylı prosedürel bir dokümantasyon hazırlanabilir. Ancak bu dokümanın çoğu çalışan tarafından okunmayacağının bilinmesi faydalı olur.

SM kılavuzunda neyin yapılamayacağını tarif etmek kadar nelerin yapılabileceği hatta teşvik edildiğini de göstermek uygun olur. 

Örneğin rakiplerle ilgili olumlu olumsuz bir yorumun istenmediği ancak kendi marka hesaplarındaki içeriklerin yeniden paylaşımının teşvik edildiği söylenebilir.

İK da bu anlamda çalışanları sosyal medyanın doğası ve kişisel duygu düşüncelerin dışarı vurum mecrası olma özelliklerini iyi anlayarak kılavuzun çizdiği sınırlar ve üslubuna azami dikkat etmelidir.

İK bu kılavuzu oluştururken dijital departman, strateji ve kurumsal iletişim, IT gibi yardımcı departmanlardan görüş almayı ihmal etmemelidir.