Ülker’in Sosyal Medya Davranışları @OkanMAVZER

Alıntı:

Ülker’in Sosyal Medya Davranışları

Ülker’in Sosyal Medya Davranışları

Sosyal medya, markalar ve müşterilerinin etkileşime geçtiği; markaların “nasıl daha samimi olurum?” projelerini ve düşüncelerini sergilediği bir mecradır. Aynı zamanda da “yüz metre koşuda en fazla kim alkışlanmış?”ın da göstergesidir bir nevi. Diğer markalar kadar çok bir varlık göstermese de sırf lovemark ( gönüllerin markası) olması dolayısıyla hayranlarından sürekli etkileşim alan markalar da vardır. Bundan böyle her hafta bir markanın sosyal medya üzerindeki davranışlarını, samimiyetini ve projelerini inceleyerek sizlere sunacağım. İnternette çok renkli markalar olduğunu düşünürsek bu çok heyecan verici olabiliyor.

Giriş yazımı bitirdiğime göre başlıkta da yer aldığı gibi ilk davranışları inceleyeceğimiz marka; Türkiye’nin markası, 69 yıldır hayatı mutlu kılan anlar için çalışan, Ülker.

Ülker markası gerek reklamlarıyla gerek mutlu anlarımızla günlük yaşamımıza yerleşmiş bir marka. Bu çabasını sosyal medya üzerinde de gerçekleştirmeye çalışıyor.

ulker fb Ülker’in Sosyal Medya Davranışları

ulker twitter Ülker’in Sosyal Medya Davranışları

Facebook üzerinde 1 milyonu geçen takipçisi olmasına karşın Twitter üzerinde yalnızca 38.000 takipçisi olması sizi yanıltmasın. (En azından yumurta kafa takipçiler satın alarak marka yüzünü kötü göstermemiş.) Ülker’in istediği herşeyin samimi ve samimiyet çerçevesinde olması, Twitter üzerinden göz gezdirdiğimizde de gerçekleştiğini görebildiğimiz bir şey.

ulker aristolog Ülker’in Sosyal Medya Davranışları

Bu samimiyeti yakaladığınızda paylaşılmaya değer anlar ve anılar oluşturmuş oluyorsunuz. Kullanıcıların geçmişinde ufak bir tebessümde yer aldığınız için profilinde de paylaşılmaya hak kazanıyorsunuz. Başka bir marka bunu yapsa yadırganma ihtimali var fakat Ülker’de bu olmuyor.

Özel günlere özel kampanyalar oluşturarak insanlara mutlu anlar sunuluyor. En yakın tarihe bakarsak, Anneler Günü’nde 10.000 kartpostalı annelere gönderdiler. Bu sadece dijital üzerinden yürütülen bir kampanya idi ve ilgi yoğun oldu.

ulker anneler gunu Ülker’in Sosyal Medya Davranışları

Aynı şekilde Facebook’un kitlesine uygun olarak üretilen projeler de yoğun ilgi görmekte. Her mecraya ayrı çalışılması, markanın dijitaldeki hassasiyetini ve güzel tutumunu gösteriyor.

ulker website Ülker’in Sosyal Medya Davranışları

Bir markanın dijitaldeki tutumunun yanında sitesi de önemli bir etkendir. Bu aşamada Ülker’in sitesi gördüğüm en aktif ve markanın anlayışını yansıtan sitelerden biri: Sosyal medya ile entegre, üyelik alımı yaparak insanları firmaya bağlı hissettiren, Video bölümü ile üretmiş olduğu videoları sunan ve firmadan haberleri de aktarırken hoş bir tasarıma sahip olan. Birçok Türk firmasının örnek alması gereken bir düşünce ile üretilmiş. Bu aşamada ülkemizde iş üreten dijital ajansların da firmayı iyi sentezleyebilmesi ve düşünceyi iyi bir şekilde aktarması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı ajans seçiminize özen göstermelisiniz.

Özetlemek gerekirse; Ülker gerek anlayışı, gerek dijitaldeki tutumları ile sınıfı geçmiş durumda.

 

Hakkında Okan Mavzer

Tasarım ve sosyal medya hastası. Az konuşur, çok yazar, sağlam projeler üretir. Çok felsefi düşünür. Bunun yanında kısafilm, reklam, klip senaryoları yazar. Anadolu Üniversitesi’nde yanlışlıkla geldiği bir bölümde okumaya çalışıyor. Kısacası; sıradan biri ama ön sıradan.

 

via Ülker’in Sosyal Medya Davranışları