Yeni Tüketici kimdir? Davranış Şekilleri?

Tüketici aslında pek değişmedi. Sadece artık dijital ve sosyal medya kanalları ile duygularını ve düşüncelerini çok daha hızlı ve çok daha geniş kişiye ulaşabilecek şekilde paylaşabiliyor.

Örneğin daha önce bir üründen memnun kalmayan bir kullanıcı kendi kendine söylenirken şimdi hemen marka hesabına bir tweet atmayı yeğleyebiliyor. 

Kolay bir şekilde çok daha geniş bir kitleye ulaşan tüketici sorununa çözüm bulma ihtimali de olduğundan psikolojik olarak daha iyi hissetmektedir.

Davranışı bu anlamda daha hızlı, sabırsız, iletişime daha açık olarak değerlendirilebiliyor.

Yeni tüketici, kullandığı ürünler ve markalarla kendini tanımlamayı seçebiliyor. Dolayısıyla markalar onun için çok daha farklı bir anlama geliyor.

Yeni tüketici artık fiziksel şartlara sıkışmadığı için daha çok kişiyle daha fazla iletişime geçiyor. Belki bu iletişimler daha yüzeysel ve kısa olabiliyor ama bu tüketicinin başka tüketicileri etkileyebilme potansiyelini artırmaktan uzak değil.

Yeni tüketici normal reklamlardan ziyade arkadaş tavsiyelerine çok daha fazla önem veriyor. Bu yüzden arkadaşlarının marka ya da ürünler hakkında yorumları onun için çok değerli.

Beğenmediği ürünler kadar beğendiği ürünlerle ilgili yorumlar da yapmaktan hoşlanıyor.